•

Program Erasmus, ako sme ho poznali v predchádzajúcich rokoch, pokračuje od januára 2014 pod názvom Erasmus+ (2014 – 2020). Nový program Európskej únie kombinuje všetky súčasné schémy financovania EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež vrátane programu celoživotného vzdelávania (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), programu Mládež v akcii a piatich programov medzinárodnej spolupráce (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulin a program spolupráce s priemyselnými krajinami). Po prvý raz tiež zavádza podporu pre šport.

Erasmus+ vedie k európskej a medzinárodnej spolupráci pri vzdelávaní a pomáha zúčastneným krajinám pri modernizácii ich vzdelávacieho systému a práci s mládežou. Toho času sa na programe Erasmus+ podieľa 28 členských štátov EU ako aj Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Turecko a bývalá juhoslovanská republika Macedónsko.

Hlavnými cieľmi programu sú:

1. zlepšenie kvality vzdelávania
          2. realizácia celoživotného vzdelávania a mobilít
          3. zlepšenie kvality a efektívnosti všeobecného a odborného vzdelávania
          4. podpora  spravodlivosti sociálnej súdržnosti a aktívneho občianstva
          5. prekonávanie znevýhodnenia vzdelávania pomocou vysokohodnotných ponúk vzdelávania pre malé deti a podporou integrovaného vzdelávania
          6. podpora inovácií a kreativity vrátane podnikateľského myslenia – vo všetkých aspektoch všeobecného a odborného vzdelávania

Školský rok 2015/2016 sa začal pre žiakov a učiteľov Základnej školy – Grundschule v Kežmarku novou výzvou. Po ročnej pauze sme získali grant z medzinárodného projektu ERASMUS+, ktorého cieľom je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe. Témou nášho projektu je „Kunst, die Zukunft in Europa zu gestalten“ – Umenie vytvoriť budúcnosť v Európe.

Koncentrujeme sa pritom na tieto hlavné body:

1. Zlepšenie kvality vzdelávania
          2. Podpora vzdelávania a podnikateľského myslenia

Sme presvedčení, že obidva aspekty sú dôležité, aby sme našej mládeži mohli ponúknuť úspešnú perspektívu v Európe v oblasti všeobecného a odborného vzdelávania a tak ju trvalo pripraviť na požiadavky rastu a stratégie práce EÚ do roku 2020. Najlepšie vzdelanie je pritom najefektívnejšia cesta v boji proti sociálnej diskriminácii, chudobe a intolerancii a je základným kameňom na zvládnutie požiadaviek celosvetového trhu.

Koordinátorom celého projektu je Oberschule v Oelsnitzi (Nemecko). Partnermi sú Franz Jonas Europaschule vo Viedni (Rakúsko), Neue Musikmittelschule v Abtenau (Rakúsko) , Zespol szkol Nr.4 v Krzewslawice (Poľsko) a Základná škola – Grundschule v Kežmarku (Slovensko).

Kvôli otvorenie spoločného projektu a dotiahnutiu hlavných bodov projektu sa stretli zástupcovia jednotlivých škôl v dňoch 10.9.- 13-9. 2015 na pôde koordinárskej školy v Oelsnitzi. Za prítomnosti primátora mesta Oelsnitz p. Mária Horna bol projekt oficiálne zahájený riaditeľom školy p. Agatherom. Koordinátori jednotlivých škôl si na spoločnom rokovaní prediskutovali detaily priebehu 1. roku trvania projektu.

V posledný deň navštívili všetci zúčastnení mesto Lipsko. Navštívili Panometer, v ktorom bežala výstava „Panoráma Lipska bezprostredne po Bitke národov v roku 1813“. Prehliadku Lipska ukončili návštevou Thomaskirche spojenou s vystúpením zboru Thomaner a účasťou na slávnosti 25000 svetiel v Agraparku.

Prvé stretnutie žiakov a učiteľov sa uskutoční už v novembri 2015 na pôde Základnej školy – Grundschule v Kežmarku.

FOTOGALÉRIA

• Stretnutie koordinátorov Oelsnitz 10.9.-13.9.2015

• riaditeľ školy +421 52 4523983 zástupkyne riaditeľa +421 52 4468639 ekonomické oddelenie +421 52 4468640 zborovňa 1.-4.ročník +421 52 4468641 odhlasovanie z obedov - Andrea Ilavská 0908 745 161, mailom: jedalen@grundschule.sk číslo účtu - Školský klub detí: SK78 1111 0000 0066 1910 1005 číslo účtu - Školská jedáleň: SK15 1111 0000 0066 1910 1072 e-mail: riaditel@grundschule.sk, zastupca@grundschule.sk