• Nadpis

• Druhý rok trvania projektu ERASMUS+ na Základnej škole – Grundschule v Kežmarku začal stretnutím všetkých projektových škôl v rakúskom meste Abtenau v termíne od 16.10. do 22.10.2016. Pre niektorých žiakov to bola ich druhá cesta, pre iných premiéra a tomu zodpovedalo aj ich nadšenie. Hostiteľské rodiny z Abtenau nás privítali veľmi srdečne a my sme sa cítili ihneď príjemne. Spoločne strávený týždeň začal programom, ktorý pozostával zo spevu a tanca, príhovoru p. riaditeľa G. Bachlera a pána primátora. Po úvodnom programe sme spoločne navštívili Informačné centrum pre výber povolania v Salzburgu, kde mali žiaci možnosť zbierať informácie o rôznych povolaniach. Každý zo žiakov sa  otestoval, aké povolanie by mu vyhovovalo a informoval sa o danom povolaní. Vypracovali sme podklady uchádzača o prácu a Európsky pas, ktorým sa dá uchádzať o prácu v celej Európe. Žiaci  mali možnosť bližšie sa spoznať pomocou rôznych hier – každý zo žiakov si vytiahol jednu časť z puzzle a hľadal správny obrázok, kde musela daná časť presne zapadnúť. Takto sa vytvorilo päť zmiešaných skupín po šesť žiakov. Nasledovala hra, pri ktorej žiaci dostali inštrukcie na papieri,  hádzali kockou a popri tom si vymieňali malé darčeky, ktoré si pre seba pripravili. Počas jedného dňa sme si mohli pozrieť priebeh rôznych vyučovacích hodín – nemčiny, angličtiny, matematiky, hudobnej výchovy a chémie. Tento deň žiaci venovali príprave kvarteta v počítačovej miestnosti a spravili si aj test na výber svojho budúceho povolania.

Naši hostitelia nám ukázali aj množstvo pozoruhodností z ich regiónu. Pôsobivá bola návšteva soľnej bane v Bad  Dürnnberg, kde sme sa šmýkali po drevených koľajach. Dozvedeli sme sa množstvo informácií o hospodárskom význame soli, o zmluve medzi Bavorskom a Rakúskom o využívaní soli, ktorá je platná od roku 1829 dodnes. Vzrušujúca bola jazda po najdlhšej bobovej dráhe v Rakúsku. Na jej vrchol sme sa vyviezli lanovkou a odtiaľ sme zdolávali 2,2 km dlhú dráhu . Nezabudnuteľným sa stal výlet do Salzburgu, kde nás sprievodkyňa previedla starým mestom a poukazovala nám všetky významné pamätihodnosti. Nasledoval výstup k pevnosti Hohensalzburg, ktorý bol pre žiakov veľmi zaujímavo pripravený. Posledný deň v škole sa niesol v znamení usilovnej práce. V školskej knižnici sme si pozreli prezentáciu brožúry o integrovanom vyučovaní a nasledoval mládežnícky parlament. Žiaci  sedeli za okrúhlymi stolmi a diskutovali o rôznych otázkach. Odpovede boli odprezentované vždy iným žiakom – hovorcom skupiny. Pokračovalo sa v práci na príprave žiadosti do zamestnania, ktorú si žiaci potom vytlačili. Neskôr  sa žiaci presunuli do telocvične, kde pre nich boli pripravené hry na „prežitie“- museli v skupine všetci spolupracovať, aby „prežili“. Po obedňajšej prestávke nasledovali rôzne workshopy – nácvik tanca, výroba myšky zo sena, maľovanie obrázku a príprava pohostenia, čiže práca v kuchyni. Žiaci boli opäť rozdelení do zmiešaných skupín a takto sa zúčastňovali na všetkých workshopoch v polhodinových intervaloch. Za usilovnú prácu prišla zaslúžená pláca – všetci sme si pochutili na dobrotách, ktoré žiaci sami pripravili.

A rovnako skoro ako jazda na bobovej dráhe ubehol aj týždeň v Abtenau. Dobre naladení, s darčekmi a milými prianiami od našich hostiteľov sme za krásneho slnečného počasia nastúpili na cestu domov.

Mgr. Ivana Belejkaničová

koordinátorka projektu ERASMUS +

• riaditeľ školy +421 52 4523983 zástupkyne riaditeľa +421 52 4468639 ekonomické oddelenie +421 52 4468640 zborovňa 1.-4.ročník +421 52 4468641 odhlasovanie z obedov - Andrea Ilavská 0908 745 161, mailom: jedalen@grundschule.sk číslo účtu - Školský klub detí: SK78 1111 0000 0066 1910 1005 číslo účtu - Školská jedáleň: SK15 1111 0000 0066 1910 1072 e-mail: riaditel@grundschule.sk, zastupca@grundschule.sk