• Stretnutie žiakov a učiteľov v Kežmarku 26.03. - 01.04.2017

• Projekt ERASMUS+ na ZŠ – Grundschule sa blíži do finále...

Posledný marcový týždeň si žiaci  a učitelia zo Základnej školy – Grundschule v Kežmarku vychutnávali spoločné chvíle strávené so spolužiakmi a kolegyňami z rakúskeho Abtenau, ktorí prišli na návštevu v rámci projektu ERASMUS+. Napriek dlhej vďaka zmene času namáhavej ceste sa žiaci hneď po príchode na stanicu v Kežmarku srdečne privítali so svojimi hostiteľskými rodinami. Keďže sa už väčšina poznala z predchádzajúcich stretnutí, napätie bolo ihneď preč a prvý spoločný večer sa mohol začať.

Na nasledujúci deň sme sa všetci stretli v škole, kde hostí privítal p. riaditeľ Beňko a folklórny súbor Goralik prezentoval tancom a spevom zvyky nášho regiónu. Po krátkej zoznamovacej hre sme sa presunuli do firmy Karloff, v ktorej sa vyrába jedinečný čajovo-bylinný produkt Tatratea – Tatranský čaj. Dozvedeli sme sa, že cieľom firmy „nie je byť najväčší, ale najlepší“. Po prezentácii firmy sme sa vybrali do výroby a mali sme možnosť prejsť všetkými fázami výroby tohto výnimočného produktu z pod Tatier.  Po obedňajšej prestávke sme sa zišli v jazykovej učebni, kde na žiakov čakali tvorivé dielne. Ich úlohou bolo vytvoriť návrh propagačného materiálu pre firmu Karloff. Vybrať si mohli z dvoch možností – tašku alebo tričko. Žiaci sa chopili iniciatívy a spod ich rúk vychádzali hotové unikáty.

Nasledujúci deň sa niesol v duchu experimentovania. V Košiciach sme navštívili kreatívnu fabriku Steelpark. Vo fyzikálnom laboratóriu si žiaci overovali vedomosti o fyzikálnych veličinách a vypočuli si zaujímavosti o fyzikálnych javoch. V rámci merania fyzikálnych veličín si mohli odmerať chrumkavosť chipsov, zipsovosť zipsov a štrngavosť kľúčov. Návšteva Košíc sa nezaobišla bez prehliadky mesta.

Stredu sme strávili v škole. Na žiakov čakala ťažká úloha – založenie vlastnej firmy (samozrejme čisto teoreticky). Mohli sa zahrať na podnikateľov a riešiť problémy, ktoré so sebou prináša podnikanie. Žiaci rozdelení do dvoch skupín pracovali nad svojimi podnikateľskými zámermi. Nápady sa len tak hrnuli – jedna skupina sa rozhodla podnikať v oblasti inovácií krytov na telefóny a druhá chcela vyrábať obliečky na vankúše. Dôležitá bola analýza podnikania. Žiaci sa zhostili role podnikateľov veľmi dobre. Svoje výtvory odprezentovali pred ostatnými žiakmi a učiteľmi a zároveň sme si pochutnali na malom občerstvení, ktoré pripravili samotní žiaci . Na ďalší deň sme navštívili Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku, kde nám boli poskytnuté informácie o možnostiach, ktoré úrad ponúka pre tých, čo stratili prácu alebo si prácu hľadajú. Po prehliadke priestorov úradu sa žiaci pokúsili vyplniť prihlášky do zamestnania. Po návrate do školy dokončili žiaci prácu na svojich životopisoch. Večer sme sa všetci odreagovali na bowlingu v Poprade.

Naše projektové stretnutie  sme si osladili jarnou lyžovačkou na Solisku a návštevou Tricklandie v Starom Smokovci. Všetci sme si užili veľa zábavy.

V deň odchodu sme sa stretli na vlakovej stanici. Rozlúčka rakúskych žiakov s rodičmi našich žiakov bola veľmi dojímavá. Za týždeň sa prehĺbili vzniknuté priateľstvá, nazbierali nové zážitky. Všetci sa znovu  spoločne uvidíme na záverečnom stretnutí v máji v nemeckom meste Oelsnitz. Dovtedy dovidenia!

Mgr. Ivana Belejkaničová

koordinátorka projektu ERASMUS+

• riaditeľ školy +421 52 4523983 zástupkyne riaditeľa +421 52 4468639 ekonomické oddelenie +421 52 4468640 zborovňa 1.-4.ročník +421 52 4468641 odhlasovanie z obedov - Andrea Ilavská 0908 745 161, mailom: jedalen@grundschule.sk číslo účtu - Školský klub detí: SK78 1111 0000 0066 1910 1005 číslo účtu - Školská jedáleň: SK15 1111 0000 0066 1910 1072 e-mail: riaditel@grundschule.sk, zastupca@grundschule.sk