• Zloženie rád škôl

Mgr. Kaprálová Barbora

Mgr. Kristína Brejková - predsedníčka Rady rodičov

Ingrid Švedlárová

Cieľ a predmet činnosti združenia

ZRPŠ je nezávislé, dobrovoľné združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov žiakov Základnej školy-Grundschule, Hradné námestie 38, Kežmarok, ktoré vyvíja svoju činnosť na základe demokratických princípov.

Cieľom ZRPŠ je:

• spolupracovať s pedagogickými pracovníkmi, podieľať sa na výchove a vzdelávaní žiakov s cieľom zabezpečiť im kvalitné pôsobenie, založené na princípoch humanizmu, vlastenectva, vedeckosti a demokracie,
          • podporovať úsilie vedenia školy a školského zariadenia, učiteľov a ostatných pedagogických pracovníkov vo výchovno-vzdelávacom procese,
          •  aktívne podporovať uplatňovanie nových prvkov a najmodernejších vedeckých poznatkov pri skvalitňovaní výchovno-vzdelávacieho procesu, foriem a metód vyučovania,
          • pomáhať pri výchove žiakov mimo vyučovania, pri organizovaní krúžkovej činnosti, školských výletov, exkurzií, lyžiarskych zájazdov a škôl v prírode, pri organizovaní kultúrnych a športových podujatí,
          • spolupracovať pri zabezpečovaní technického vybavenia školy, organizovať materiálnu pomoc škole a sponzorstvo.

Zloženie Rady školy pri ZŠ-Grundschule, Hradné námestie 38, Kežmarok

Predsedníčka:

Pedagogickí zamestnanci:

Nepedagogickí zamestnanci:

Zástupcovia rodičov:

Zástupcovia zriaďovateľa:

....................................... (predseda RŠ bude zvolený na stretnutí členov RŠ 19.2.2024 z dôvodu, že doterajšia predsedníčka, zároveň členka RŠ za nepedagogických zamestnancov ukončila pracovný pomer dňa 31.1.2024)

Mgr. Daniela Matfiaková

Mgr. Lýdia Šugareková

........................................

Mgr. Kristína Brejková

Mgr. Barbora Kapralová

MUDr. Mária Jerdoneková

Mgr. Ladislav Oravec

Mgr. Lucia Troppová

Ing. Vojtech Wagner

Mgr. Jaroslav Božoň

pán Martin Griglák

Rada školy svoju činnosť vykonáva voči škole pri ktorej bola ustanovená. V rámci svojej pôsobnosti vykonáva činnosti, ktoré jej prislúchajú z príslušných právnych predpisov. Nemá právomoc zasahovať do oblastí, ktoré jej neprislúchajú, ako napríklad oblasť pracovno- právna, odmeňovanie zamestnancov, riešenie sťažností, vykonávanie kontrol v školách a školských zariadeniach, priame vstupovanie do výchovnovzdelávacieho procesu.

Výsledným produktom zasadnutí rady školy nie je vydanie rozhodnutia alebo príkazu, ale návrh, stanovisko, vyjadrenie, odporúčanie. Za ustanovenie rady školy je zodpovedný zriaďovateľ.

Kompetencie rady školy

Uskutočňuje výberové konanie na vymenovanie riaditeľa a na základe výberového konania predkladá zriaďovateľovi návrh na vymenovanie kandidáta do funkcie riaditeľa. Rada školy je výberovou komisiou podľa § 4 ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z.. Zriaďovateľ v súlade s § 3 ods. 2 uvedeného zákona vymenuje na základe návrhu rady školy riaditeľa do 30 dní odo dňa predloženia návrhu, ktorý však nie je pre neho záväzný.

Rada školy môže predložiť zriaďovateľovi návrh na odvolanie riaditeľa. Takýto návrh zriaďovateľovi nepodáva bezdôvodne, musí byť vždy s odôvodnením. Návrh pre zriaďovateľa nie je záväzný. Vyjadruje sa k návrhu na odvolanie riaditeľa. V prípade, ak zriaďovateľ odvoláva riaditeľa podľa § 3 ods. 7 písm. b) a písm. c) a ods. 8 písm. b) a c) zákona č. 596/2003 Z. z. vyžaduje sa vyjadrenie rady školy.

Riaditeľ predkladá rade školy na vyjadrenie:

- návrhy na počty prijímaných žiakov,

- návrh na zavedenie tried s nemeckým a slovenským zameraním,

- návrh školského vzdelávacieho programu a výchovného programu,

- návrh rozpočtu,

- návrh na vykonávanie podnikateľskej činnosti školy,

- správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach (v zmysle

vyhlášky MŠ SR č. 9/ 2006 Z. z. o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej

činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení a Metodického

usmernenia MŠ SR č. 9/2006-R z 25. mája 2006 k vyhláške MŠ SR č. 9/2006 z. z. ...),

-   správu o výsledkoch hospodárenia školy,

- informáciu o pedagogicko-organizačnom a materiálno-technickom zabezpečení

výchovno-vzdelávacieho procesu,

- k návrhu na vyradenie školy alebo školského zariadenia zo siete škôl a školských

zariadení Slovenskej republiky alebo zaradenie do siete.

Zloženie Žiackej školskej rady pri ZŠ-Grundschule, Hradné námestie 38, Kežmarok

predseda:

Matej Zgraja

8.C

člen:

Ema Kallová

Ema Trajčíková 5.B

Dávid Markart 6.A

Emma Ordzovenská 6.B

Emily Stupáková 7.A

Jan Badžo  7.B

Tobias Štefaňák 7.C

Daniel Griglák  8.A

Diana Kučerová 8.B

Branislav Mašlonka 9.A

Lukas Kredatus 9.B

Žiacka školská rada je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania, vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje. Rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok, prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.

Iniciuje školskú záujmovú činnosť a podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.