• Projekt "Experimentieren mit CLIL"

• Ochrana životného prostredia

V školskom roku 2017/2018 sa naša škola zapojila do projektu Štátneho pedagogického ústavu v Bratislave, nadácie Volkswagen Slovakia a Goetheho inštitútu v Bratislave "Experimentovanie po nemecky", ktorého cieľom je vyučovanie odborných predmetov už na základnej škole – učiť sa po nemecky pomocou experimentov na vyučovaní prírodovedných predmetov. Autorkami projektu sú Beata Menzlová a Evelin Fuchs.

ČO JE CLIL?

Pod metódou CLILL rozumieme duálne vyučovanie, ktoré umožňuje učiť vecné obsahy z rôznych odborných oblastí pomocou cudzieho jazyka. Cudzí jazyk nie je predmetom vyučovania, je použitý ako médium, aby mohli byť vypracované obsahy/koncepcie opakovania, rozširovania a upevňovania už naučeného. Žiaci sa učia všeobecný jazyk a odborný jazyk. Učia sa napr. ako zostaviť elektrický obvod, ako funguje (odborný jazyk), zároveň učiteľ komunikuje so žiakmi a vysvetľuje, dáva pokyny, stará sa o pokoj, vydáva príkazy a pod. (všeobecný jazyk). Podporujú sa a vyžadujú sa kognitívne schopnosti žiakov, pretože v cudzom jazyku sa hovorí o komplexnejších veciach ako napr. o elektrickom prúde.

Pomocou metódy CLIL  sa naučia žiaci cudzí jazyk rýchlejšie a sú viac motivovaní. Preto je CLIL potrebný a zmysluplný. Prebúdza a posilňuje záujem o učenie sa nemčiny. A nielen to – žiaci si uvedomujú, že nemčina má aj reálne využitie.

EXPERIMENTOVANIE PO NEMECKY

Aby bolo vyučovanie dobré, musí byť nielen dobre naplánované ale musia byť použité aj učebné materiály vhodné pre deti. Učiteľom často chýbajú vhodné učebné materiály alebo aj odborná kompetencia. Goetheho inštitút na podnet Nadácie Volkswagen Slovakia preto vyvinul mnohostranne využiteľné materiály na nasledovné témy: voda, magnetizmus, rastliny, auto, materiály, vzduch, čas, hmotnosť, olej a masť, plyn, ľudské telo, zvieratá, príroda, zem, slnko.

K týmto témam je vypracovaných 20 CLIL modulov (experimenty, pozorovania). Hlavným cieľom je učiť sa experimentovať a nemčinu zároveň. Žiaci si precvičujú počúvanie s porozumením, čitanie s porozumením odborných textov, písanie a rozprávanie – tým, že podávajú správu a prezentujú výsledky.

MODULY OBSAHUJÚ NASLEDOVNÉ MATERIÁLY PRE ŽIAKOV:

Pracovné listy

• S cvičeniami k slovnej zásobe, sieť tém a nápadov, aktivovanie vedomostí
          • Návod na uskutočnenie experimentu (obraz, slovo-vety)
          • Výsledky experimentu
          • Cvičenia na tréning kompetencií – počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, hovorenie, písanie
          • Upevňovanie naučeného
          • Využívanie naučeného

MODULY OBSAHUJÚ NASLEDOVNÉ MATERIÁLY PRE UČITEĽOV:

• Metodické pokyny
          • Dodatkové materiály: plagáty

Modul Voda