• Mobilita C2 - Projektové stretnutie žiakov a učiteľov v Kežmarku 16.05. - 21. 05. 2022

• Dva mesiace po stretnutí žiakov a učiteľov v Budapešti nastal deň, kedy naša škola mohla privítať zástupcov partnerských škôl z Holandska, Maďarska, Rumunska a Rakúska v  rámci projektu Erasmus+. V dňoch 16.5. – 21.5. 2022 sme otvorili brány školy pre zahraničných žiakov a učiteľov, aby sme sa spoločne podieľali na realizácii projektových cieľov. Cieľom tohto stretnutia bolo priblížiť žiakom ako funguje recyklácia odpadu pomocou CLIL metódy na výučbu cudzích jazykov.

Po príchode hostí v pondelok si naši žiaci odviedli domov svojich kamarátov, o ktorých sa čo to dozvedeli z listov, ktoré si pred stretnutím písali. V utorok sme sa všetci stretli v škole, kde sa slova ujal p. riaditeľ Beňko a srdečne privítal hostí. Nasledovali aktivity na úvodné zoznamovanie sa. Žiaci sa ani nenazdali a boli rozdelení do dvoch skupín. V týchto skupinách pracovali na hodinách, ktoré viedli učitelia zo všetkých zúčastnených škôl.

Pre hostí bol pripravený pestrý program, ktorý sa začal návštevou Čističky odpadových vôd v Spišskej Belej. Na vlastné oči sme mali možnosť vidieť, ako sa spracuváva odpad z domácností. Napriek všadeprítomnému zápachu, o ktorý nebola núdza, sme si odniesli zaujímavé informácie, ktoré nám poskytli pracovníci čističky.

Tatry nás privítali v stredu nádherným počasím. Tatranské múzeum v Tatranskej Lomnici poskytlo všetkým nádhernú výstavu flóry a fauny Tatier. Žiaci mohli vidieť rôzne zvieratá v ich životnej veľkosti a nechýbali samozrejme aj selfie. Následne nás pracovník TANAP-u oboznámil s problematikou výsadby stromov a každá škola dostala možnosť vysadiť niekoľko stromov. Niektorí žiaci to vzali tak vážne, že oa obeť padlo niekolľko čakanov. Ani učitelia nezaostávali a tak sme spoločne pomohli prírode. A to nebolo všetko. Vyfasovali sme rukavice, odpadové vrecia  a vyčistili sme spoločne určené miesta, ktoré boli plné odpadkov. Po zaslúženom obede sme sa presunuli autobusom na Štrbské pleso a vystúpili sme na Tatra Tower, odkiaľ sme mali nádherný výhľad na tatranské štíty, pleso a okolitú prírodu.

Mesto Kežmarok spoznávali žiaci pomocou tzw. Stadtrallye. Do skupín rozdelení zahraniční žiaci spolu s našimi žiakmi hľadali odpovede na pripravené otázky. Ako dôkaz nájdenia odpovede slúžilo selfie s budovou v pozadí.

Záver týždňa sme oživili návštevou Nestville Farm v Hniezdnom. V súčasnosti sa blízky kontakt s prírodou a zvieratami dostáva do povedomia ľudí prostredníctvom agroturistiky. Pracovníčka farmy nám ukázala rôzne zvieratká, žiaci mali možnosť pohladkať si novonarodeného poníka, zajačikov, teliatka, kone… Po návrate z farmy sme sa zasadli do lavíc „Jugedparlamentu“, kde dvaja zástupcovia každej krajiny odpovedali na otázky, ktoré im kládol koordinátor projektu z Holandska p. Teitsma. Bolo zaujímavé, ako žiaci vyjadrovali svoje názory v angličtine. Záver tohto dňa predstavoval odreagovanie sa na Bowlingu v Poprade.

Čas bežal neuveriteľne rýchlo a v sobotu nastal čas rozlúčky. Nezaobišlo sa to bez sĺz. S hosťami sme sa postupne  rozlúčili. Žiaci sa už teraz tešia na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční tentokrát v Rumunsku v meste Zarnesti.