• Záverečné projektové stretnutie žiakov a učiteľov v Oelsnitzi 14.5. - 20.5.2017

• Posledné stretnutie žiakov a učiteľov projektu Eramus+ sa konalo 14.5. – 20.5.2017 v Oelsnitzi v Nemecku. Po dlhej ceste nás čakalo milé privítanie na vlakovej stanici v Plauen, kde sa žiaci zoznámili so svojimi hosťujúcimi rodinami, s ktorými hneď aj odišli do svojich „prechodných“ domovov.

V pondelok sa začal náš program v Oberschule – Oelsnitz v školskej aule , kde všetkých účastníkov projektu privítal pán riaditeľ Ralf Agather a poprial nám príjemný týždeň plný zážitkov. Nasledovala cesta vlakom do Plauen, kde sme si prezreli mesto. Žiaci sa rozdelili do skupín a na základe otázok hľadali odpovede pri miestnych pamiatkach. Po úspešnom vylúštení tajničky nasledoval obed v miestnom mládežníckom domove a poobede voľný program na zoznamovanie sa.

V utorok ráno sme sa opäť všetci stretli v školskej aule, kde sme spoločne pripravili formou výstavy naše produkty, ktoré sme počas dvoch rokov vytvorili – kalendáre, kvarteto, brožúru so školskými príbehmi a brožúry o inklúzii a integrácii. Medzi tým všetci žiaci dostali  hodnotiace tabuľky, do ktorých zapisovali bodové hodnoty za vyrobené kalendáre a kvartetá. Svoje vlastné výrobky hodnotiť nemohli. Vo vyhodnotení sme získali 1. miesto, za ktoré žiaci boli obdarovaní vecnými cenami. Nasledovala prezentácia pre verejnosť, rodičov a miestnu tlač. V obedňajších hodinách sme sa spoločne naobedovali v školskej jedálni a po obede sme sa rozdelení do dvoch skupín vybrali na zámok Voigtsberg. Tam nás čakal sprievod s pútavým výkladom o miestnej histórii. V poobedňajších hodinách sme sa opäť vrátili do školy na školský dvor, kde nás čakalo mestské zastupiteľstvo v zastúpení pána primátora, zástupcovia rodičov a všetci hosťujúci rodičia na spoločnej grilovačke. V sprievode príjemnej hudby sme sa všetci spoločne výborne nasýtili, príjemne porozprávali a vo večerných hodinách sa rozlúčili.

Na ďalší deň nás čakal celodenný výlet do Drážďan po pamiatkach mesta so sprievodcami v dobových kostýmoch. V poobedňajších hodinách sme navštívili Frauenkirche a dozvedeli sme sa o výstavbe a histórii tejto pamiatky. Po príjemne strávenom dni sme sa autobusmi vracali späť do Oelsnitzu.

Vo štvrtok ráno sme sa vybrali do mestečka Syrau navštíviť Dračiu jaskyňu. V jaskyni sme si obzreli prírodou vytvorené jaskynné útvary a nadýchali sme sa čerstvého vzduchu. Najviac nás zaujala laserová šou v sprievode príjemnej hudby. Na obed sme sa presunuli autobusmi do Plauen do tradičnej miestnej reštaurácie. V poobedňajších hodinách nasledoval voľný program.

V piatok ráno sme sa stretli pred školou, odkiaľ sme sa autobusmi presunuli do mestečka Plohn, kde sa nachádza zábavný park. Žiaci vyskúšali všetky ponúkané atrakcie, niektorí aj viackrát. Na spoločný obed sme sa stretli v americkej reštaurácii, nasledoval rýchly obed a žiaci sa znova rozpŕchli na ďalšie atrakcie. V poobedňajších hodinách sme sa vrátili do Oelsnitzu. Nasledoval posledný večer strávený v spoločnosti našich kamarátov.

Sobota bola dňom nášho odjazdu a rozlúčky. Všetci sme sa rozlúčili s našimi priateľmi a sľúbili sme si, že zostaneme v kontakte. Bolo nám veľmi smutno, že sa už asi neuvidíme, ale odnášame si plno zážitkov, veľa príjemne strávených chvíľ a vzácnych priateľstiev. Tento projekt mal pre nás obrovský význam – priblížil a spojil mnoho kultúr.

Mgr. Lívia Vaverčáková