• Nadpis

• Od  posledného projektového stretnutia v Kežmarku ubehli 4 mesiace a 4 žiačky zo Základnej školy – Grundschule v Kežmarku sa chopili príležitosti spoznať domáce zázemie svojich spolužiakov z Viedne, vidieť ako sa učí na zahraničnej škole, precvičiť si svoje jazykové schopnosti, jednoducho prežiť týždeň plný nezabudnuteľných zážitkov. Stretnutie sa konalo v týždni od 6.3 - 12.3.2016 na pôde Franz Jonas Europaschule vo Viedni, ktorá okrem nás hostila ešte žiakov a učiteľov z rakúskeho Abtenau.

Po niekoľkohodinovej ceste vlakom sme boli srdečne privítaní na hlavnej stanici vo Viedni žiakmi z hostiteľskej školy  v sprievode svojich rodičov. Po krátkom predstavovaní sa žiačky rozdelili do rodín a odišli so svojimi „dočasnými“ rodinami domov.

Pracovný týždeň začal srdečným privítaním pánom riaditeľom Christianom Klarom a koordinátorkou projektu na škole pani Nicole Dragositz. Vzájomné spoznávanie sa so spolužiakmi z Viedne a Abtenau prebiehalo prostredníctvom zaujímavých hier a prehliadkou školy. Prvé priateľstvá sa začali nadväzovať poobede pri bowligovej partičke v Pratri.

Hneď na druhý deň mali žiaci možnosť urobiť si obraz o práci v pekárni „Der Mann“. Bolo veľmi pôsobivé pre všetkých pozorovať pracovníkov pekárne priamo pri výrobe rôznych druhov chleba a múčnych pochúťok. O kvalite výrobkov z pekárne sme sa mohli sami presvedčiť, pretože sme dostali chutný koláč z vlastnej produkcie. V poobedňajších hodinách sa o svoje zážitky z pekárne žiaci  podelili s ostatnými spolužiakmi na pôde školy a diskutovali o kvalifikáciách, ktoré musí človek mať, aby sa stal pekárom cukrárom a predavačom v pekárni.

V stredu sme sa všetci zúčastnili na workshope „Zakladanie žiackej firmy“. Žiaci pracovali v skupinkách a spoločne vymýšľali rôzne produkty, ktoré by mohli produkovať a predávať samotní žiaci vo vlastnej firme. Nápadov bolo dosť a predstavovanie produktov pred ostatnými spolužiakmi zožalo veľký úspech. Vedúca workshopu všetkým  podrobne vysvetlila jednotlivé kroky od nápadu až ku výrobku pripravenému k predaju.

Deň bol veľmi poučný a informatívny a kto vie? Možno niekto zo žiakov z Kežmarku, Viedne alebo Abtenau naberie odvahu  a už čoskoro založí vlastnú žiacku firmu.

Vo štvrtok sa žiaci zúčastnili na vyučovaní v odbornej strednej škole. Na výber mali odbory ako turizmus, služby prácu s drevom, informačné technológie. Po príchode do Franz Jonas Europaschule sa podelili s ostatnými o zážitky z vyučovania a neskôr sa vyjadrovali k  silným a slabým stránkam svojich osobnosti, ktoré sú potrebné a dôležité pre neskorší výber povolania. Niektorí odvážnejší využili možnosť vyskúšať si lezeckú stenu v telocvični.

V posledný spoločný deň sme navštívili Time Travel múzeum v centre Viedne. Cesta so strojom času v 5D kine bol pre nás všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Následne sa žiaci rozdelili do malých skupín a v meste pátrali po odpovediach vo forme Ralley. Vybavení plánom mesta a otázkami vrhli sa do víru veľkomesta. Po vyplnení dotazníka sme sa všetci stretli na Heldenplatzi.

Týždeň ubehol neuveriteľne rýchlo a blížil sa koniec veľmi poučného a napínavého stretnutia vo Viedni. Vznikli nové priateľstvá a každý si mohol z tohto stretnutia odniesť veľa nových skúseností a dojmov. Všetci sa tešíme na ďalšie projektové stretnutie , ktoré sa bude konať v júni v poľskom meste Krzeslawice.

Mgr. Ivana Belejkaničová

FOTOGALÉRIA