Milí žiaci, vážení rodičia. Ako každoročne tak aj túto jeseň sme naplánovali jesenné upratovanie okolia našej školy, vnútorného areálu a školských ihrísk. Upratovanie sa uskutoční v piatok 15.novembra 2024 pre druhákov až štvrtákov na 4.-5. vyučovacej hodine, pre druhý stupeň na 5.-6. hodine. Žiaci si donesú upratovacie náradie (hrable alebo metlu), rukavice a vhodné teplé pracovné oblečenie. Spoločne si upracete okolie, aby ste sa príjemne cítili v škole. Zlepšite si fyzickú kondíciu, ochránite životné prostredie a aktívnym pohybom na čerstvom vzduchu zlepšite svoju psychickú pohodu. V prípade veľmi nepriaznivého počasia sa zmení termín upratovania.
Otvorenie školského bufetu
Milí žiaci a rodičia,
s radosťou oznamujeme, že školský bufet je opäť v prevádzke! V ponuke máme čerstvé pečivo, bagety, nápoje a aj základné školské pomôcky, ktoré môžu žiaci potrebovať počas vyučovania.
Bufet bude otvorený od 6:30 hod. a počas prestávok, takže všetci máte možnosť rýchlo si dokúpiť to, čo vám chýba. Veríme, že bufet spríjemní váš školský deň, doplní potrebnú energiu a uľahčí prípravy na hodiny.
Tešíme sa na vašu návštevu!
Korčuliarsky výcvik
Vážení rodičia, aj v tomto šk. roku bude prebiehať výcvik korčuľovania na zimnom štadióne pre všetkých žiakov školy. Každý žiak absolvuje výcvik trikrát počas troch týždňov. Rozpis tried je prílohou textu. Žiak sa môže výcviku zúčastniť len s informovaným súhlasom rodiča. Vhodné sú vlastné korčule. Povinná prilba na hlavu, zimné rukavice a teplé oblečenie. Jedna vyučovacia hodina trvá 45 minút a budú ju viesť hokejoví tréneri pod dozorom vyučujúcich pedagógov. Škola môže poskytnúť aj zapožičanie korčúľ a prilieb. Poplatky budú uhrádzane z účtu ZRPŠ. Vedenie prosí rodičov, aby v ankete vyjadrili svoj súhlas, resp. nesúhlas s výcvikom svojho dieťaťa.
Kinderwerkstatt 2024
V dňoch 20. – 25.10.2024 sa päť žiakov z tried 5.A a 5.B zúčastnilo na projekte Kinderwerkstatt v hoteli Agro vo Veľkej Lomnici. Projekt každoročne usporadúva Karpatskonemecký spolok na Slovensku a vedie ho umelec Helmut Bistika z Medzeva. Cieľom je zdokonalenie sa detí v nemeckom jazyku, kreatívna tvorba, rozvoj fantázie, tvorivosti, individuálna a skupinová práca, nadviazanie nových priateľstiev. Tohtoročnou témou bola „Umelá inteligencia“. Deti mali vyjadriť vlastný názor, čo je umelá inteligencia, ako nám uľahčuje život, no zároveň sa pri nesprávnom zaobchádzaní môže stať hrozbou pre ľudstvo. Deti vytvorili robota (umelú inteligenciu), ktorého pomenovali a predstavili ho ostatným spolužiakom. Popri kreslení a maľovaní nacvičovali program, v ktorom predviedli aj svoje umelecké nadanie (tanec, spev, hru na hudobný nástroj, prednes, hranie rolí, ...). V popoludňajších hodinách podnikali výlety do okolia – Kežmarok, Vysoké Tatry (Tatranská Lomnica – náučný chodník Pramenisko, Starý Smokovec – Tricklandia), Poprad. Okrem našej školy sa na projekte zúčastnili aj školy z Chmeľnice, Medzeva, Bratislavy a Nitrianskeho Pravna.
Medzinárodný deň školských knižníc
Počas štvrtého októbrového pondelka sme si spoločne užili deň plný čítania, zábavy a tvorivých aktivít! Už tradične sme oslávili Medzinárodný deň školských knižníc. Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyhlásil tento rok už 20. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“
Témou Medzinárodného dňa školských knižníc 2024 je: „Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie“. Tento deň nie je len o knižniciach ako takých, ale najmä o podpore čítania, rozvíjaní kritického myslenia a budovaní lásky k literatúre. Na základných školách táto príležitosť otvára dvere k rôznym aktivitám, ktoré žiakom pripomínajú, že kniha nie je len zdrojom informácií, ale aj bránou do fascinujúcich svetov plných dobrodružstiev a nových poznatkov.
Pri téme aktívneho a zábavného učenia vďaka školskej knižnici sme sa rozhodli do aktivít zakomponovať aj ekologický aspekt v podobe znovupoužitia/recyklácie odpadových materiálov – používali sme napr. staré noviny, kartón, látky, papier, prírodný materiál, plastové fľaše, vlnu
Aj knihám a čítaniu sa predsa dá vdýchnuť nový život! Rovnako ako odpadovým predmetom a materiálom. Dajme knihám a čítaniu druhú šancu
Učitelia si pre žiakov pripravili zábavné aktivity zamerané na čitateľskú gramotnosť a tvorivosť, ako napríklad stvárnenie literárnych postáv z pukancov, tvorivé písanie, výrobu bábok na špajliach, zhotovenie vlastného obalu na knihu, vyhľadávanie informácií v encyklopédiách, výrobu záložiek z recyklovaných materiálov, zhotovenie modelu pľúc z plastových fliaš. Žiaci prvého stupňa si vyrábali vlastné knihy, aktivity zamerali aj na precvičenie nemeckého a anglického jazyka, zhotovili si prediktabilné knihy o vybraných slovách, venovali sa povestiam a bájkam. Pre všetkých žiakov bola k dispozícii Knižná burza, kde si mnohé prečítané a nepoužívané knihy, ktoré by inak možno skončili ako odpad, našli nových spokojných čitateľov.
Svojou prítomnosťou nás dnes potešili aj naši škôlkari, pre ktorých boli pripravené pestré aktivity zamerané na čítanie, dramatizáciu textu, pracovné listy, puzzle a ďalšie kreatívne a pohybové úlohy. Zabavili sa s Guľkom Bombuľkom a rozprávkou O čarovnej jabloni
Okrem toho sme dnes privítali aj vzácnu návštevu v podobe nemeckých lektorov, ktorí sprostredkovali tému nemeckých poviedok a rozprávok z prostredia karpatských Nemcov. Lektori realizovali zaujímavé aktivity s našimi ôsmakmi a deviatakmi. Aktívne ich zapojili do prípravy divadelného predstavenia.
Medzinárodný deň školských knižníc je viac než len oslavou kníh. Je príležitosťou zdôrazniť význam čítania pre rozvoj osobnosti, rozširovanie obzorov a zlepšovanie kritického myslenia. Pre deti je čítanie nielen dôležitou súčasťou vzdelávacieho procesu, ale aj cestou k dobrodružstvu a zábave. Školy, ktoré sa zapájajú do tejto iniciatívy, vytvárajú prostredie, v ktorom sa deti učia milovať knihy a rozvíjajú svoje čitateľské návyky na celý život - prostredníctvom fantázie, kreativity a literárnych dobrodružstiev.
Výchovný koncert "S Hviezdoslavom do lavíc"
Pred niekoľkymi dňami sme sa v Kežmarku zúčastnili slávnostného odhalenia sochy jedného zo slovenských literárnych velikánov, Pavla Országha Hviezdoslava. Aby si naši žiaci uvedomili význam jeho tvorby, koncom novembra sa dievčatá a chlapci 2.stupňa zúčastnia umelecko-vzdelávacieho projektu podporeného z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia - "S Hviezdoslavom do lavíc". Tešíme sa kultúrne vystúpenie!
Exkurzia - Solivar v Prešove
Žiaci 7. ročníkov 17.10. absolvovali exkurziu z chémie do Solivaru v Prešove, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia.
Exkurzia - Štrbské Pleso
Dnešný deň, 24.10.2024, prežili naši tretiaci v krásnom vysokohorskom prostredí.
Exkurzia pri Štrbskom plese bola pre žiakov vzdelávacím aj zábavným zážitkom, ktorý im umožnil spoznávať prírodu, zlepšiť fyzickú kondíciu a posilniť vzťahy žiakov v triede. Štrbské pleso nám ponúklo nenáročnú okružnú 2,5 km trasu, ktorá bola krásna a nenáročná.
Počas prechádzky sme obdivovali krásnu prírodu, pozorovali vodné vtáctvo a spoznávali flóru a faunu tatranského prostredia.
Počas exkurzie sme čítali zaujímavé texty umiestnené na informačných tabuliach, ktoré vysvetľujú históriu a zaujímavosti o Štrbskom plese, čo bolo skvelým spôsobom, ako žiakom priblížiť prírodu a geografiu Vysokých Tatier.
Deti pozorovali živočíchy a naučili sa niečo o ekosystéme menších vodných plôch. Na Štrbskom plese sa nachádzajú aj známe skokanské mostíky, kde sa konali medzinárodné preteky v skokoch na lyžiach. Žiaci skokanské mostíky nielen videli, ale sa aj dozvedeli o histórii zimných športov na Slovensku.
Ukázali sme si, kde sa nachádza Predné Solisko, na ktoré sa dá ísť lanovkou. Od hotela Kempinski sme mali krásny výhľad na celé okolie. Nechýbalo nám ani malé občerstvenie v malebnom prostredí. Prežili sme nádherný deň plný poznania a nových zážitkov.
Testovanie športovej zdatností žiakov
Na našej škole sme v dňoch 23. a 24. októbra organizovali testovanie pohybových predpokladov pre žiakov 1. a 3. ročníka základnej školy. Tento program je súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a je zakotvený aj v školskom zákone.
Ďakujeme učiteľom telesnej výchovy, ktorí sa postarali o organizáciu a hladký priebeh testovania, ako aj triednym učiteľkám a našim pani vychovávateľkám za ich podporu a pomoc pri jednotlivých aktivitách. Osobitné poďakovanie patrí žiakom 9. ročníka, ktorí svojím zapojením vytvorili skvelý vzor pre mladších spolužiakov a aktívne ich podporovali. Spoločne tak budujeme na škole atmosféru spolupráce a empatie medzi žiakmi naprieč ročníkmi.
Ďakujeme všetkým zúčastneným!
Exkurzia v Tatranskom národnom parku
Krásny októbrový slnečný deň strávili žiaci štvrtých ročníkov v malebnom prostredí Vysokých Tatier. Turistickú vychádzku sme začali v Starom Smokovci a pokračovali sme výstupom na Hrebienok smerom na Rainerovu chatu a späť.
Obdivovali sme krásu Studenovodských vodopádov a okolitej prírody. Cieľom tejto exkurzie bolo spoznať najstaršiu tatranskú obec a jej okolie. Do školy sa deti vrátili príjemne a zdravo unavení, plní nových zážitkov a poznania.
Milión detí sa modlí ruženec
Dnes sme sa v našej škole modlili ruženec. Zapojili sme sa do projektu, ktorý organizuje ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Podujatie sa volá ,,Milión detí sa modlí ruženec”. Koná sa vždy 18. októbra a modlíme sa za jednotu a mier vo svete. Žiakov prišiel podporiť pán dekan ThLic. Martin Majda, PhD. Bol užasnutý účasťou 60 žiakov, ktorí sa radi a s láskou modlili. Na pamiatku si od pána dekana odniesli misijný ruženec. Ďakujeme a ostávame zjednotení v modlitbe.
Návšteva pána dekana v škole
Dňa 17.10.2024 navštívil našu školu pán dekan a farár ThLic. Martin Majda, PhD. Pre žiakov a birmovancov 9.ročníka si pripravil zaujímavú prednášku o zmysle života. Žiaci sa so záujmom a zvedavosťou zapájali do diskusie. Postupne objavovali, v čom spočíva šťastný život, aké miesto patrí láske v živote človeka a čo znamená obeta. Z tejto obdivuhodnej prednášky si odnášame veľa poznatkov a srdečne ďakujeme za záživnú prednášku. Žiaci 9.ročníka.
Žiacka školská rada
Aj v školskom roku 2024/2025 na našej škole prebieha činnosť Žiackej školskej rady. Je to reprezentatívny orgán žiakov a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.
V žiackej školskej rade pracuje 17 žiakov. Žiaci si zvolili z každej triedy od 5.ročníka až po 9. ročník svojich zástupcov, predsedu a podpredsedov ŽŠR.
Predseda ŽŠR je Matej Zgraja a podpredsedovia Daniel Griglák, Dávid Cehula, Ema Kallová a Emma Ordzovenská.
Členovia ŽŠR zastupujú svojich spolužiakov, pravidelne predkladajú svoje návrhy vedeniu školy, upozorňujú na nedostatky a organizujú školské podujatia. ŽŠR sa zapája do organizácie celoškolských aktivít, zlepšovania vzťahov v škole , tlmočia názory a návrhy svojich spolužiakov.
A čo majú žiaci v školskom roku 2024/2025 naplánované ? Prezradíme aspoň zopár...
Medzi tradičné a veľmi obľúbené šk. akcie patrí napr. Vianočná pošta, Vianočná burza, Valentínska pošta a športové turnaje. Chlapci sa môže tešiť na futbal a florbal, dievčatá si vybrali volejbal a bedminton. Naplánované je aj presádzanie sukulentov, jarné upratovanie, zber papiera, súťaž o najkrajšie enviromentálne nástenky ... Samozrejme, budú aj zaujímavé ceny!
Počas celého šk. roka bude žiacka školská rada pripravovať rozhlasové okienka a informovať žiakov o zaujímavých šk. novinkách, významných udalostiach a školských akciách.
Významným cieľom ŽŠR je naučiť žiakov verejne vystupovať, slušne vyjadrovať svoje názory i názory spolužiakov z tried, podporiť ich sebahodnotu, tvorivosť a empatiu. Zážitkovou formou si môžu prostredníctvom ŽŠR vyskúšať školu demokracie a života.
4.10. - Svetový deň ochrany zvierat
Čo to znamená pre nás? Máme opäť možnosť urobiť dobrý skutok. Počas tohto mesiaca bude, ako už tradične prebiehať zbierka pre mestský útulok, pečenie keksíkov pre psíkov a odovzdanie zbierky mestskému útulku spojené s venčením psov. Ďalšia naša aktivita - Vytvoríme záložky do knihy na tému "Inšpirujúci svet zvierat, od mravca až po veľrybu".Tieto záložky budú mať žiaci školy možnosť pripnúť na nástenku, okolo ktorej budú, veríme, počas celého mesiaca pribúdať veci potrebné pre útulok. Pomôžme aj my, ak je to v našich silách. Učíme tak deti, že z maličkostí sa skladajú veľké veci a ako spolu vieme robiť dobré skutky.
Ďakujeme!
V KEŽMARKU SA USKUTOČNÍ UNIKÁTNY NOČNÝ BEH NOX QUAREOX
Dňa 12. októbra sa uskutoční prvý ročník výnimočného orientačného beh Nox Quareox, ktorý je určený pre dospelých i rodiny s deťmi. Štart pretekov je o 17.45 hod.
Nox Quareox je súťaž na princípe orientačného behu. Na mape, ktorú tím dostane pred štartom, sú vyznačené kontroly s rôznou bodovou hodnotou, podľa vzdialenosti a náročnosti ich umiestnenia od miesta štartu. Cieľom je za 60 minút pozbierať čo najviac kontrolných miest a získať čo najviac bodov. Tímy sú dvojčlenné, ale na svoje si prídu aj rodiny, pre ktoré je vyčlenená samostatná kategória, kde sú povolené tímy od troch po šesť členov, tie zažijú preteky zábavnou, rozprávkovou formou. Zaujímavou možnosťou je aj kategória X generácia, kde spolu súťaží dieťa s rodičom či starým rodičom.
Súťažiť sa bude o zaujímavé vecné ceny.
Štartovné je zdarma a registrácia je možná buď priamo na mieste od 17.00 hod. alebo na stránke https://www.outdoor-institute.sk/nox-kezmarok/, kde sa dozviete aj ďalšie informácie o tejto súťaži.
Príďte si zasúťažiť a zabaviť sa s rodinou či priateľmi.
Voľné pracovné miesto učiteľa telesnej výchovy
Spojená škola, Hradné námestie 38, Kežmarok ponúka voľné pracovné miesto učiteľa telesnej a športovej výchovy. Bližšie informácie v prílohe.
Európsky deň jazykov
Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 700 miliónov Európanov zo 46 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Tento deň si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých činností. Motto tohtoročného Európskeho dňa jazykov znelo: „Jazykmi za mier“. Naša škola si Európsky deň jazykov pripomenula v piatok 27.9.2024. Klasické vyučovanie bolo nahradené rôznymi aktivitami, ktoré začali rozhlasovou reláciou, prostredníctvom ktorej sa žiaci dozvedeli základné informácie o Európskom dni jazykov. Po rozhlasovej relácii dostali žiaci 2. stupňa úlohu výtvarne znázorniť idióm, ustálený, doslovne nepreložiteľný výraz príznačný pre daný jazyk. Žiaci si mali vybrať jeden z množstva idiómov, ktoré boli v slovenčine, ale aj v nemeckom a anglickom ekvivalente. Následne cez 2. až 5. vyučovaciu hodinu sa podľa harmonogramu presúvali po jednotlivých stanoviskách, kde plnili zaujímavé úlohy. Vytvárali si vlastného Avatara, riešili rozmanité slovné hry, súťažili v jazykovom kvíze v aplikácii Kahoot či pomocou interaktívnej hračky Ozobot „zbierali“ písmenká a vytvárali slová súvisiace so slovom mier. Žiaci si tento deň skutočne užili.
NA ZIMNOM ŠTADIÓNE SA USKUTOČNÍ NÁBOR DETÍ NA HOKEJ
Dňa 6. októbra sa od 10.00 na ľadovej ploche Arény Kežmarok uskutoční nábor na hokej, ktorý organizuje MHK Kežmarok v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja.
Akcia nesie názov Deti na hokej a jej cieľom je ukázať chlapcom vo veku od 4 do 9 rokov i dievčatám vo veku od 4 do 10 rokov krásu tohto dynamického kolektívneho športu. Pod vedením skúsených trénerov si deti vyskúšajú prvé korčuliarske kroky a základné hokejové zručnosti v priateľskej atmosfére plnej zábavy.
Viac informácií o samotnej akcii získate aj na webovej stránke: https://www.hockeyslovakia.sk/sk/deti-na-hokej
DETSKÝ TRIATLON v Kežmarku
Dňa 27. septembra sa v areáli Centra voľného času Kežmarok uskutoční triatlon určený pre deti. Súťažiť sa bude v troch kategóriách, deti do 6 rokov, do 10 rokov a do 15 rokov. Pre mladých športovcov budú pripravené tri disciplíny beh, jazda kolobežkou a jazda na bicykli.
Deti si môžu pomôcky doniesť vlastné, ale kolobežky aj bicykle či prilby sa dajú požičať aj priamo na mieste konania. Každé dieťa musí byť počas jazdy bicyklom i kolobežkou vybavené prilbou. Registrácia je možná len na mieste.
Všetky deti, ktoré absolvujú každú disciplínu budú odmenené.