„Strach, utrpenie a nárek bolo cítiť na každom kroku. Toľko ľudí tam umieralo kvôli rozhodnutiu jedného človeka....“ To je len krátka ukážka z vyjadrení žiakov ôsmeho ročníka, ktorí sa 17. mája 2018 zúčastnili exkurzie do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim a blízkeho poľského mesta Krakow, spolu s pani učiteľkami Galíkovou, Kučerovou a Gontkovskou.
O Osvienčime sa žiaci dozvedali čiastočne z hodín dejepisu, ale tiež individuálne z dokumentárnych filmov a od rodičov a príbuzných. Ráno si však sadali do autobusu plní očakávania vlastného netradičného zážitku. O pár hodín už 44 žiakov ôsmeho ročníka prekračovalo známu bránu s nápisom „Arbeit macht frei“ s vedomím, že fyzicky náročná práca v neľudských podmienkach v skutočnosti neoslobodzovala. Pri predstave toho, že pred rokmi ľudia prekračujúc túto bránu ani len netušili, aké kruté chvíle ich čakajú, mnohých z nás zamrazilo.
Vstúpili sme na pôdu zmáčanú slzami, utrpením, stratou blízkych, poznačenú zbytočnou smrťou mnohých ľudí. So slúchadlami na ušiach sme v pietnej atmosfére postupne prechádzali blokmi a počúvali slová sprievodkyne. Nielen jej slová sa nám dostávali pod kožu. Každá stena, každá dobová fotografia, každá osobná vec, všetky oči z portrétov nevinných a ponížených ľudí totiž hovorili svoj vlastný príbeh. Príbeh o tom, že „nesprávny“ pôvod a nepohodlnosť jednotlivca postačuje ako dôvod na to, aby tam umrel. Ešte šokujúcejšie je to, že veľmi malá časť vinníkov bola za hrozné zaobchádzanie s ľuďmi potrestaná.
Uvedomili sme si pravdivosť slov o tom, že kto nepozná minulosť, je odsúdený opakovať jej chyby. Keby sme zabúdali na trpké osudy ľudí nielen z Osvienčimu, ale všetkých koncentračných táborov, akoby sme ich nechali znovu zomrieť.
Po prehliadke Osvienčimu sme sa presunuli do neďalekého mesta Krakow, ktoré nás hneď pri príchode očarilo svojou nádhernou architektúrou. Dokonalý pohľad na nádherné poľské mesto sa nám snažil prekaziť výdatný dážď, ale nenechali sme sa odradiť a postupne sme prechádzali centrom mesta.
Uchvátil nás pohľad na majestátny Wawel. Vypočuli sme si výklad o historických faktoch, ale aj zaujímavé povesti. Žiakov zaujala najmä tá o drakovi, ktorému ľudia prinášali ľudské obete a jeho socha doteraz chrlí plameň. Pozreli sme si nádhernú katedrálu s hrobkami kráľov a významných osobností Poľska. Obdivovali sme rôznorodú architektúru. Postupne sme prešli na „Krakowský hlavný rýnok“, popri Kostole sv. Petra a Pavla sme sa ďalej presúvali mestom k starobylému Kostolu sv. Vojtecha. Na prvý pohľad ide o nenápadný a jednoduchý kamenný kostol, dozvedeli sme sa však, že patrí k najstarším kostolom v Poľsku. Pozostatok opevnenia Starého mesta sme videli v podobe Floriánskej brány, ktorá je zachovaná do dnešnej doby. Neďaleko nej sa nám naskytol pohľad na pevnosť Barbakán, gotickú kruhovú stavbu, ktorá tiež slúžila ako opevnenie pred nepriateľmi, na obranu slúžilo aj 130 strelníc.
Po zaujímavých informáciách sa už žiaci tešili na očakávaný rozchod v meste, aby doplnili zásoby jedla a suvenírov. Autentické pocity ôsmakov z exkurzie prinášame prostredníctvom písomných vyjadrení o exkurzii Osvienčim – Krakow:
„Osvienčim je naozaj veľmi smutné miesto, kde umrelo vyše milióna ľudí, hlavne Židov a Rómov z celej Európy.“
„Strach, smútok a nárek bolo cítiť všade. Všade bolo ticho, ani vtáky nespievali. Aj v múroch bolo cítiť utrpenie. Ten, koho tam priviezli, už neodišiel. Toľko ľudí tam umrelo kvôli jednému človeku. Fašizmus, holokaust – tie slová sme čítali na každej pamätnej tabuli...“
„Je pre mňa až nepredstaviteľné, že sa na tomto mieste stávali také hrozné veci. Videli sme vlasy, ktoré niekomu patrili. Krakow je prekrásne mesto. Videli sme hrad, kostoly, námestie. Zhrnul by som to tak, že to bol veľký zážitok a úplne to zmenilo môj pohľad na koncentračné tábory.“
„Exkurzia v Osvienčime bola pre mňa naozaj silný a neopísateľný zážitok. Námestie v Krakowe bolo tiež nádherné, škoda len, že nám nevyšlo počasie.“
„Bolo to hrozné, ako sa so Židmi zaobchádzalo, no zároveň pre mňa aj zaujímavé.“
„Páčilo sa mi, že pri výklade sme mali slúchadlá a počuli sme ako fungoval tábor. Zaujalo ma to, čo všetko ľudia museli urobiť, keď chceli prežiť.“
„Na výlete v Osvienčime a Krakowe sa mi páčila pohodlná cesta autobusom a to, že sme mohli spoznať históriu. Mám z výletu mnoho krásnych zážitkov.“
„Veľmi sa mi páčil výlet, na takéto celodenné výlety by sme mohli chodiť častejšie. Obhliadka bola veľmi pekná a poučná, veľmi sa mi páčila aj cesta autobusom. Osvienčim bol zaujímavý. Na tento výlet nikdy nezabudnem.“