Dňa 27. februára 2019 sa v Prešove konalo krajské kolo už 26. ročníka recitačnej súťaže Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Odborná porota mala ťažkú prácu, aby spomedzi súťažiacich vybrali tých najlepších recitátorov. V silnej konkurencii sa nestratili ani naše žiačky, Kristínka Hanesová a Sonička Brejková. Svojimi krásnymi prednesmi získali obidve dievčatá vo svojej kategórii nádherné 3. miesto. Ďakujeme za nádherný kultúrny zážitok, srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj do budúcich súťaží!
Novinky
Skvelý úspech našich recitátoriek!
Comic - Projekt an der Grundschule Kežmarok
Das Goethe-Institut Bratislava unterstützt die deutschen Minderheiten und den Gebrauch der deutschen Sprache in der Slowakei.
Für eine Woche im Februar 2019 wurden wir eingeladen, Graphic Novel Projekte an zwei Schulen in der Slowakei durchzuführen. Wir sind Filmemacher aus Berlin, Anna Faroqhi ist auch Autorin von Graphic Novels. Zusammen geben wir zusätzlich zu unserer künstlerischen Arbeit Workshops in den Medien Film und Comic an Schulen und Museen.
Die erste Station unserer Reise war eine Grundschule in Bratislava. Anschließend fuhren wir für drei Tage in die Ostlowakei nach Kezmarok.
Kezmarok hat eine Geschichte, in der neben anderen auch deutsche Herrscher, Einwanderer und Minderheiten eine Rolle spielten. Die Bezirkshauptstadt liegt 200 km von der Grenze zur Ukraine im Osten und nicht einmal 40 km südlich von der slowakisch-polnischen Grenze. Vor allem aber liegt es am Fuße der Hohen Tatra, dem – und das wissen alle Slowaken – kleinsten Hochgebirge der Welt.
Laut Google lebt die Gegend von Holz- und Textilverarbeitung. Doch das ist im Stadtbild nicht sichtbar. Plattenbauten und bunt bemalte, durcheinander gebaute kleine Reihenhäuschen und ihre roten Dächer bestimmen das Stadtbild, dazu viele Kirchen. Und dahinter stehen immer die Berge, die zu jeder Tageszeit anders aussehen. Am frühen Morgen glühen sie rosafarben, mittags werden sie bläulich-milchig, abends dunkellila.
Das Gebäude unserer dreitägigen Arbeitsstätte, der Základna skola, liegt an einem weitläufigen Platz mit Blick auf die imposante weiße Burg der Stadt. In dem 19. Jahrhundert-Bau lernen Schüler zwischen der Klasse 1 bis 9. Wir durften dort eine 8. Klasse kennenlernen.
Sie sollten individuelle Comic-Selbstportraits erstellen. Auf dem Weg dorthin mussten sie drei Tage lang intensiv zeichnen. Zum Warmwerden zeichneten die zwölf Jungen und Mädchen Illustrationen aus Kinderbüchern oder Fotos ab, erfanden lustige, knallige Comic-Schriften, mussten herausfinden, wie sie selbst in ihrem Comic aussehen sollten und mit welcher Geschichte sie das weiße Papier füllen wollten. Wir besprachen Zeichenstile, Möglichkeiten des Geschichtenerzählens und der Selbstdarstellung.
Da keiner der Schüler Muttersprachler ist, war das nicht immer einfach. Doch nach anfänglicher Unsicherheit ob ihrer Deutschkenntnisse tauten die 14- und 15-Jährigen rasch auf. Mal halfen SprachApps, mal Hände und Füße, mal Zeichenübungen, mal einfach die universelle Sprache der Musik. Denn als die Schüler uns auf der Anlage des Klassenraumes ihre Lieblingsmelodien vorspielten, tauten sie vollständig auf. Sie arbeiteten fleißig und selbstständig. Wunderschöne, interessante und teils lustige Comic-Portraits entstanden. Bei vielen der Bildgeschichten merkt man, wie sehr ihre Autoren die Landschaft um ihren Heimatort lieben; die Bergkette am Horizont über den Dächern der Stadt, die auch auf uns einen so starken Eindruck machte.
Die Projektzeit beendeten wir mit einer kleinen Ausstellung im Klassenraum, die von den sehr freundlichen, hilfsbereiten Deutschlehrern der Schule und einer 7. Klasse besucht wurden. Alle waren begeistert von den schönen Comics.
Nebenbei brachten die Schüler uns ein paar slowakische Worte bei: nadpis, tvár, ďakujem, prosím, líška, komický, zábava. Es muss witzig für die Schüler gewesen sein, ihre Lehrer mit den Lauten kämpfen zu hören. Gerade dieser informelle Austausch war es, der das Projekt in Kezmarok zu etwas Besonderem gemacht hat. Wir sind dankbar für die reiche Erfahrung und hoffen, wiederkommen zu dürfen.
Von Anna Faroghi und Haim Peretz, Feb. 2019
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Dňa 14.2.2019 sa konalo školské kolo v prednese poézie a prózy „Hviezdoslavov Kubín.“ Výsledky prvej kategórie žiakov 2. až 4. ročníka :
Poézia :
1. miesto Kevin Novák 4.A
2. miesto Patrik Václav 2.A
Timotej Horský 2.C
Milan Krajanec 3.C
3. miesto Justynka Chovaňáková 4.A
Ela Nahalková 3.C
Timur Vaverčák 2.A
Próza :
- miesto Kristína Hanesová 3.C
- miesto Alžbeta Leščinská 3.A
Ján Badžo 2.B
Výsledky 2. kategórie žiakov 5. - 9. ročníka:
Poézia - 2. kategória (5. – 7. r.)
1. miesto: Monika Labovská
2. miesto: Laura Lešková
Denis Griglák
3. miesto: Viktória Chudá
Poézia – 3. kategória (8. - 9. ročník)
1. miesto: neudelené
2. miesto: Tatiana Lorencovičová
3. miesto: Anna Bucová
Próza – 2. kategória (5. – 7. ročník)
1. miesto: Dorota Vaverčáková
2. miesto: Júlia Bialončíková
3. miesto: Nikola Šatalová
Roland Kaprál
Víťazom blahoželáme a prajeme úspešné reprezentovanie našej školy v ďalších súťažiach.
Všetkovedko - súťaž o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími
Vo štvrtok 30. novembra sa 15 odvážlivcov, žiakov 2. až 4. ročníka, sústredene pustilo do riešenia zaujímavých úloh z rôznych oblastí života. Museli zvládnuť otázky z vlastivedy, prírodovedy, slovenského a anglického jazyka, matematiky, hudobnej a výtvarnej výchovy, informatickej výchovy a dopravnej výchovy. Na výsledky si museli počkať dlhší čas, veď do súťaže sa zapojilo viac ako 20 tisíc žiakov z celého Slovenska. Najlepší výsledok dosiahla Dianka Handzušová z II. C, získala titul Všetkovedko školy, keďže sa umiestnila spolu so 111 žiakmi z celého Slovenska na krásnom 3. mieste.
Všetkým Všetkovedkom a Všetkovedkovým učňom srdečne blahoželáme!
Svetový deň mokradí
Dňa 06.02.2019 si žiaci 1. stupňa pripomenuli dôležitosť a potrebu mokradí v našom ekosystéme.
Pri príležitosti „Svetového dňa mokradí“ sme sa zúčastnili na prednáške, ktorú viedla pani Proháczková, členka Národného parku TANAPu.
Pútavým filmom, nádhernými obrázkami z prostredia živej prírody a zaujímavou diskusiou naučila našich žiakov, čo sú to mokrade a aký význam majú pre našu krajinu. Deti spoznali množstvo živočíchov a rastlín, ktoré sa nachádzajú v tomto prostredí.
Tešíme sa, že sme spoznali ďalšie krásne zákutia prírodného prostredia na Slovensku.
Žiaci tieto nové informácie následne zužitkujú tým, že si vypracujú projekty na tému „Mokrade v našom okolí“.
Táto prednáška je súčasťou programu Enviromentálnej výchovy na ZŠ Grundschule, Kežmarok. V budúcich mesiacoch si pripomenieme Svetový deň Zeme a Mesiac lesov.
Olympiáda v nemeckom jazyku
Dňa 17. 1. 2019 sa žiaci našej školy zúčastnili obvodného kola Olympiády v nemeckom jazyku. Súťaž sa konala v Centre voľného času v Poprade. Do obvodného kola sa dostali víťazi školského kola z dvoch kategórii.
Súťaže sa zúčastnili:Alexandra Gromanová (6.A), Šimon Figlár (7.A), Sofia Krivoňáková (8.A) a Samuel Žabka (9.A).
Alexandra Gromanová sa v kategórii 1A umiestnila na krásnom 2. mieste. V kategórii 1B sa Samuel Žabka umiestnil na 4. mieste.
Za okres Kežmarok postúpili obidvaja súťažiaci do krajského kola ONJ, ktoré sa uskutočnilo 14.2.2019 v Prešove.
Hoci sa naši žiaci neumiestnili na postupových miestach blahoželáme im, ďakujeme za reprezentáciu našej školy a prajeme im ešte veľa úspechov.
Šaliansky Maťko - okresné postupové kolo
V stredu, 23. januára 2019, sa v priestoroch Mestskej knižnice v Kežmarku uskutočnilo okresné kolo 26. ročníka celoštátnej súťaže v prednese slovenskej povesti ŠALIANSKY MAŤKO J. C. Hronského. Súťaže sa zúčastnili aj naše žiačky, recitátorky, ktoré majú rady slovenské povesti a prácu s hovoreným slovom: Kristínka Hanesová, Sonička Brejková a Julka Bialončíková. Po minuloročnom celoslovenskom úspechu v tejto súťaži, v ktorej získala Sonička krásne druhé miesto, sa tento rok opäť začal úspešne. V I. kategórii sa na najvyšší stupienok postavila Kristínka Hanesová. V II. kategórii si svoje prvenstvo obhájila Sonička Brejková. Obe žiačky budú našu školu reprezentovať v krajskom kole v Prešove. Všetci sa z ich úspechu tešíme a držíme palce v ďalšom postupovom kole!
English corner and english library
Určite ste všetci zaregistrovali, že na prízemí našej školy vznikol pred Vianocami nový anglický kútik.
Jeho súčasťou je pohodlný gauč, taburetky a anglická knižnica. Sú v nej sústredené zaujímavé knihy určené pre žiakov 2. stupňa, s ktorými budú môcť po polročných prázdninách pracovať počas hodín angličtiny, prípadne si ich vypožičať.
Zoznam literatúry je už k dispozícii na stránke školy pod lištou Knižnica anglickej literatúry.
Presné pokyny o požičiavaní kníh žiakom poskytnú pani učiteľky anglického jazyka.
Dôležitou časťou anglického kútika je panel s informáciami o aktualitách v oblasti výučby angličtiny na našej škole, ale tiež panel, na ktorom budú zaujímavosti z literatúry a gramatiky, no aj zajímavosti o anglofónnych krajinách. V tomto priestore budú k dispozícii i viaceré anglické časopisy.
Dúfame, že si v našom anglickom kútiku nájde každý niečo, čo ho zaujme.
Okresné kolo OANJ
V tomto školskom roku bola naša škola určená za spoluorganizátora 29. ročníka Olympiády v anglickom jazyku, preto sme 18 súťažiacich i hostí privítali dňa 16.1.2019 v priestoroch našej školy.
V kategórii 1A bolo z ôsmich súťažiacich päť úspešných riešiteľov. Sme radi, že medzi nich patril aj Šimon Figlár zo 7.A, ktorý skončil s počtom bodov 47,33 na veľmi peknom 4. mieste.
V kategórii 1B bolo z desiatich súťažiacich šesť úspešných riešiteľov. Teší nás, že Marcel Debre z 8.B zvládol veľmi náročné úlohy určené pre ôsmakov a deviatakov a s počtom bodov 49,49 obsadil výborné 3. miesto.
Obom žiakom ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy a želáme im veľa úspechov aj na budúci rok.
Konverzačný kurz v angličtine
Po vianočných sviatkoch sa na našej škole konal konverzačný kurz s americkým lektorom pánom Johnom Grahamom, ktorý má u nás už niekoľkoročnú tradíciu. Je zameraný na zlepšenie komunikácie, precvičenie gramatiky a upevnenie slovnej zásoby.
Žiaci 8. A sa počas piatich dní intenzívne venovali konverzačným aktivitám , ktoré boli zamerané na rôzne témy. Prostredníctvom zaujímavých úloh získali nielen lepšie sebavedomie v komunikovaní, ale aj certifikát.
Treba len dodať, že pána Grahama privítame u nás ešte aj po polročných prázdninách, kedy sa bude venovať žiakom 8.B a 8.C.
Tešíme sa a dúfame, že naša spolupráca s pánom Grahamom bude pokračovať aj v ďalších rokoch.
Vysielanie KTV v novom roku 2019 - Slávnostná akadémia k 120.výročiu vzniku školy
Vážení rodičia, nakoľko z technických dôvodov nebolo možné zabezpečiť každému účasť na slávnostnej akadémii pri 120.výročí vzniku školy, dávame na vedomie, že v Kežmarskej televízii je možnosť sprostredkovane vidieť celé vystúpenie žiakov. Zároveň videozáznam si môžete pozrieť aj na tomto odkaze (nižšia kvalita zvuku)
Mikulášske dopoludnie
Šport a zábava. V takom duchu sa niesla 8.12.2018 decembrová sobota na našej škole. Prváci a druháci spolu so svojimi rodičmi túžobne očakávali príchod Mikuláša so svojimi pomocníkmi- anjelmi a čertami. Všetci žiaci si pripravili pre Mikuláša krátky kultúrny program. Mikuláš im za vystúpenie poďakoval a prisľúbil sladké odmeny. Športová časť dopoludnia prebehla vo veľmi radostnej atmosfére. Rodičia sa zabavili a strávili so svojimi deťmi príjemné dopoludnie pri súťažení v družstvách. Po každej disciplíne ich anjeli a čerti odmenili sladkosťami. Po vyhodnotení súťaží bolo pre rodičov a deti pripravené malé občerstvenie.
Lyžiarsky výcvik žiakov 7.ročníka
Termín: 7.1.2019 - 11.1.2019 (pondelok - piatok)
Miesto: Ždiar Ubytovanie: Penzión Patrik Stredisko: Skicentum Strachan
Zraz žiakov 7.1.2019 (pondelok) od 7:30 hod. pred budovou školy. Autobus odchádza o 8:00 hod. Predpokladaný príchod 11.1.2019 medzi 14:00-14:30 hod. Výcvik začína počas dňa prázdnin. Žiaci, ktorí sa zúčastnia lyžiarskeho výcviku v čase prázdnin, budú mať voľno v pondelok 14.januára 2019.
Čo si treba zbaliť na lyžiarsky výcvik, plán organizácie činnosti, poriadok lyžiarskeho výcviku - viď prílohy.
Pytagoriáda – školské kolo 2018/2019
V dňoch 12. a 13. decembra 2018 si 115 žiakov 3. až 8. ročníka prišlo zmerať svoje sily v školskom kole Pytagoriády. Súťažilo sa nielen vo vedomostiach, ale aj v rýchlosti počítania. Súťaž spočívala v riešení súboru 15 úloh počas 60 minút, a to bez použitia kalkulačky, matematických tabuliek, či iných pomôcok. Každý správny výsledok bol hodnotený jedným bodom. V prípade, že získali minimálne 10 bodov a skončili prácu skôr, za každé 4 ušetrené minúty mohli získať ďalšie body.
A kto bol úspešným riešiteľom školského kola?
3. ročník: Jerdonek Jozef
4. ročník: Chovaňáková Justyna; Halečková Kristína; Riš Samuel; Mašlonka Branislav; Benková Júlia; Brejková Soňa; Šleboda Jozef; Bialončíková Natália
5. ročník: Čarnogurská Nela; Chudá Viktória; Jančiová Ivana
6. ročník: Perignátová Sabína; Krzysik Dávid; Kaprál Roland; Bodyová Ema; Husáková Nina
7. ročník: Oravcová Nina; Mašlonka Rastislav
8. ročník: Lipčák Viktor
Všetkým účastníkom Pytagoriády ďakujeme za účasť a úspešným riešiteľom gratulujeme. Najúspešnejší z každého ročníka postupujú do obvodného kola, ktoré sa uskutoční 26. a 27. marca 2019. Držíme im palce, aby čo najlepšie obstáli a úspešne reprezentovali našu školu.
Dejepisná olympiáda
K predmetovým olympiádam, ktoré každoročne organizujeme na našej škole patrí aj Dejepisná olympiáda. Vždy priláka mnoho súťažiacich, ktorí sa radi zaoberajú históriou a prídu si zmerať sily so svojimi rovesníkmi. Školské kolo Dejepisnej olympiády sa uskutočnilo v pondelok, 10. decembra 2018. Súťažilo sa v kategóriách C, D, E a F, ktoré predstavujú 9., 8., 7. a 6. ročník základnej školy. Celkovo sa Dejepisnej olympiády zúčastnilo 34 žiakov.
Milovníci histórie sa popasovali s náročným testom z učiva príslušného ročníka a tiež s testom z regionálnych dejín. Niektorí si počínali veľmi dobre a preukázali výborné znalosti dejepisného učiva, stali sa úspešnými riešiteľmi olympiády. Postúpiť do okresného kola však môžu len 2 najlepší žiaci z ročníka.
Úspešní riešitelia:
6. ročník – Roland Kaprál, Berta Hudinová, Maxim Galschneider, Michael Bekeš
7. ročník – Tomáš Štefaňák, Rastislav Mašlonka
9. ročník – Laura Palková, Samuel Žabka, Jakub Horoba, Miriam Novobilská, Rafael Repper, Šimon Majerčák, Inés Bilinová
Rolandovi, Berte, Tomášovi, Rastislavovi, Laure a Samuelovi srdečne blahoželáme k postupu a prajeme im veľa šťastia a úspechov v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 14. februára 2019.
Spišské Vianoce
Tretia adventná nedeľa sa pre žiakov z našej školy niesla v duchu ,,Spišských Vianoc.” V drevenom artikulárnom kostole vystúpili druháci s nemeckým pásmom ,,O anjelikovi Striebrovláskovi,” ktorý musel urobiť na Zemi dobrý skutok, aby sa mohol vrátiť do neba. Scénku žiaci obohatili nemeckými piesňami a básňami. Veríme, že sme svojim kultúrnym programom všetkým spríjemnili blížiaci sa vianočný čas.
Mikulášsky kôš plný sladkostí
Obdobie adventu a sviatok svätého Mikuláša nám prináša predvianočnú atmosféru, obdobie lásky, porozumenia a obdarovávania sa darčekmi.
Preto sa deti rozhodli podeliť sa so svojou bohatou Mikulášskou nádielkou sladkostí a prispeli do zbierky „Mikulášsky kôš plný sladkostí“. Svojím dobrým skutkom prejavili lásku a spomenuli si na starých a osamelých ľudí v domove dôchodcov.
Túto Mikulášsku nádielku zaniesli kežmarským seniorom a zároveň ich potešili krásnym vianočným kultúrnym programom.
Na záver ďakujeme všetkým darcom, ktorí prispeli do tejto zbierky.
Gašpar v Hauerlande - prvé bábkové predstavenie o nemeckej menšine na Slovensku
Jedinečná inscenácia Gašpar v Hauerlande zažíva tento december svoju svetovú premiéru. Bábková hra, ktorá je venovaná nemeckej menšine na Slovensku, je inšpirovaná legandami a povesťami zo stredoslovenskej obce Krahule a jej okolia.
Hlavný hrdina Gašpar, potomok slávneho Kasperleho a Meistra Hämmerleina, sa vydáva na dobrodružné putovanie po stopách nemeckej menšiny do stredoslovenského Hauerlandu. A cesta je to veru napínavá, plná prekvapujúcich zvratov a neobyčajných bytostí. Gašpar počas putovania natrafí na zúrivého medveďa či prešibaného permoníka a nevyhne sa ani čertovi. Ale na konci strastiplnej adventúry čaká na nášho hrdinu oveľa väščí poklad, v aký dúfal. Inscenácia prináša malým i veľkým divákom obraz o živote karpatských Nemcov na Slovensku. Autorka scenára a režisérka Zoja Zupková vychádzala pri tvorbe príbehu z povestí a legiend zo stredného Slovenska. Bábky a scéna pochádzajú z dielne ostrieľaného scénografa Von Dubravaya.
11.decembra 2018 mali možnosť inscenáciu vidieť žiaci našej školy v premiére. Päť zo siedmich predstavení sa uskutoční v školách s národnostnou menšinou, ale v Košiciach a v Bratislave si bude môcť hru o Gašparovi pozrieť aj široká verejnosť. A to zadarmo! Vo východoslovenskej metropole sa môžu diváci zoznámiť s Kasperleho potomkom už vo štvrtok 13. decembra o 11.30 h v Dome stretávania karpatských Nemcov na Lichardovej ulici 20. V Bratislave sa Gašpar predstaví v stredu 19. decembra o 17.00 h v Múzeu kultúry karpatských Nemcov na Žižkovej ulici 14.
Bábkové predstavenie Gašpar v Hauerlande je projekt Spolku karpatských Nemcov na Slovensku, ktorý je financovaný s podporou Inštitútu pre vzťahy so zahraničím (Institut für Auslandsbeziehungen - ifa) a Nemeckým kultúrnym fórom Východná Európa ( Deutsches Kulturforum östliches Europa). Organizátorkami projektu sú Lucia Trautenberger a Katrin Litschko.
Riaditeľské voľno - 120.výročie vzniku školy
Z dôvodu konania osláv 120.výročia vzniku školy, riaditeľ udeľuje žiakom, ktorí sa nezapájajú do programu alebo iným spôsobom sa nepodieľajú na príprave osláv, riaditeľské voľno dňa 14.12.2018. Bližšie informácie viď. príloha
Okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 28.11. 2018 sa v CVČ v Kežmarku uskutočnilo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Našu školu reprezentovala Gabika Šlebodová, žiačka 9.C triedy, ktorá sa umiestnila na krásnom 3.mieste.
Gabike želáme ešte veľa úspechov a srdečne blahoželáme !