• Podujatie Školskej knižnice - „Čítajme si 2023“

• Čítanie je jednou z činností, ktoré podnecujú obrazotvornosť, rozvíjajú fantáziu, obohacujú slovnú zásobu a ovplyvňujú životné hodnoty. Patrí tiež medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, možnosť byť sám so sebou, relaxovať.

Preto bolo v tomto školskom roku opätovne vyhlásené podujatie Čítajme si v spolupráci s knižnicami a školami po celom Slovensku. Projekt má motivovať deti k čítaniu. Cieľom bolo zapojiť do tohto čitateľského maratónu čo najväčší počet detí, ktoré budú čítať súčasne v danom termíne (od 22. mája do 26. mája 2023) vo viacerých mestách či obciach po celom Slovensku. V našej Školskej knižnici – Grundschule sa čitateľského maratónu zúčastnilo 289 žiakov školy. Všetkým zapojeným žiakom a učiteľom ďakujeme za podporu podujatia a želáme im veľa obohacujúcich zážitkov s knihou.

Dňa 30. mája 2023 prebehne zlosovanie zúčastnených knižníc a škôl o vybrané knižné publikácie.

• Naši žiaci víťazmi – Družstvá mladých zdravotníkov

• Ovládať zásady prvej pomoci by malo byť prvoradé, nielen pre žiakov, ale aj pre dospelých. Veď čo má väčšiu hodnotu než ľudský život a zdravie človeka? To, ako reagovať pri poraneniach, si naši štvrtáci vyskúšali 17.05. 2023 na Súťaži mladých zdravotníkov v popradskej aréne, ktorú organizoval miestny Spolok Červeného kríža. Žiaci sa popasovali s teoretickými zdravotníckymi vedomosťami, no tiež ošetrovali popáleninu a krvácanie na figurantoch, ktorí prešli rukami šikovnej maskérky a ich poranenia vyzerali veľmi reálne. Porotcovia na jednotlivých stanovištiach sledovali odborným okom postup pri podávaní prvej pomoci a na záver odôvodnili bodovanie, pochválili, ale aj poučili, z akých chýb sa vyvarovať. Naša celoročná príprava na zdravotníckom krúžku nevyšla nazmar a získali sme 1. miesto v kategórii žiakov 1. stupňa. Víťazom BLAHOŽELÁME a veríme, že na druhom stupni budú svoje vedomosti skvalitňovať, rozširovať a naďalej budú našu školu úspešne reprezentovať aj v tejto súťaži.

PaedDr. Gabriela Olexová

• FinQ – PROGRAM FINANČNÉHO VZDELÁVANIA  PRE ŠKOLY.
          • FinQ – PROGRAM FINANČNÉHO VZDELÁVANIA PRE ŠKOLY.

• V školskom roku 2022/2023 sa naša škola zapojila do programu FinQ. Tento program má pomôcť žiakom rozvíjať kritické a systematické myslenie v celkovom kontexte financií. Jeho cieľom je, aby žiaci dokázali:

• pochopiť potrebu a kontext finančného vzdelávania,
            • zaujať  stanovisko k reálnym situáciám spojeným s finančnou kultúrou,
            • správne sa rozhodnúť v danej oblasti.

Vzdelávací program je v praxi včlenený do už existujúcich vyučovacích predmetov. Hoci žiaci na hodine prechádzajú štandardné učivo, vďaka unikátnej metodológii FinQ budeme rozvíjať ich finančnú kultúru, napríklad aj na hodine dejepisu či matematiky. Veríme, že vďaka programu FinQ budú naši žiaci v budúcnosti finančne zdatní a budú sa tak vedieť zodpovedne správať voči sebe, svojmu okoliu a aktívne sa zapájať do ekonomického a spoločenského života.

• Deň Zeme

• Každoročne, od roku 1970 si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Žiaci ŠKD si tento deň opäť pripomenuli environmentálnymi aktivitami, pri ktorých zažili aj veľa zábavy. Environmentálnej výchove sa v ŠKD žiaci venujú počas celého roka. Riadia sa heslom : Keď veľa malých ľudí na veľmi malých miestach urobí veľa malých vecí, môže sa zmeniť tvár celej Zeme .

Vychovávateľky ŠKD