• PIATA CHOROBA-možný výskyt u detí

• Jedná sa o infekčné vírusové ochorenie sprevádzané vyrážkou. Choroba sa zvyčajne začína príznakmi podobnými chrípke – zvýšená teplota, bolesť hlavy a tela, únava a malátnosť, bolesť hrdla a upchatý nos. Po niekoľkých dňoch príznaky ustúpia (práve počas tohto obdobia je dieťa najviac infekčné) a keď dieťa vyzerá byť už zdravé, objaví sa výsev vyrážok. Najčastejšie sa objavuje na tvári (lícach, v tvare motýľa), no postupne prechádzajú aj na horné a dolné končatiny, prípadne na trup. Líca bývajú na dotyk horúce. Prenáša sa najmä ako kvapôčková infekcia – dýchaním, kýchaním, kašľaním, blízkym kontaktom s nakazeným alebo predmetmi, ktorých sa nakazený dotýkal. V školských zariadeniach je jeho šírenie touto cestou veľmi jednoduché.

Liečba je v prípade piatej choroby len symptomatická – je potrebné tlmiť horúčku (antipyretiká – lieky proti horúčke), svrbenie (antihistaminiká – lieky proti alergii).

Pre dieťa je dôležitý kľudový režim a dostatok tekutín. V prípade, že sa dieťa sťažuje na bolesti kĺbov, treba sa o podaní vhodných liekov poradiť s pediatrom. Po objavení sa príznakov by dieťa malo zostať v domácej starostlivosti. Je vhodné, aby choré dieťa obmedzilo telesnú aktivitu, športy.

• Olympijský odznak všestrannosti 2023/2024

• Olympijský odznak všestrannosti je dobrovoľný športový projekt Slovenského olympijského a športového výboru v SR realizovaný na základných školách. Je zameraný na rozvoj všestranného pohybu žiakov. Cieľom je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu. Vďaka tomuto projektu si žiaci medzi sebou porovnali svoju pohybovú výkonnosť a zasúťažili si.

Najlepší žiaci z našej školy sa počas marca zúčastnia krajského kola v Prešove. Žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme im veľa úspechov.

Výsledky našej školy:

Zlatý odznak všestrannosti:

Terézia Garstková 8.C

Strieborný odznak všestrannosti:

Miloslav Halečka 7.C, Patrik Václav 7.A, Matej Vavrošek 7.C, Milan Krajanec 8.C, Jakub Pitoňák 8.A, Alex Birošík 9.A, Júlia Benková 9.A,

Bronzový odznak všestrannosti:

Sofia Chudá 6.B, Alžbetka Leščinská 8.A, Mária Liptáková 9.A, Sára Potoková 9.A, Gregor Gurtler 6.B, Velychko Oleksandr 6. B, Ščurka Matej 7.C, Dávid Bordiga 8.B, Dávid Cehula 8.A, Daniel Griglák 8.A, Tadeáš Smoleň 8.A, Matej Zgraja 8.C, Filip Bučko 9.A,