• Pozvánka na oslavu 125.výročia vzniku školy a udelenie riaditeľského voľna

• Vážení rodičia a priatelia školy, dňa 15.decembra 2023 (piatok) o 13:00 hod. sa v MsKS v Kežmarku uskutoční kultúrne vystúpenie žiakov pri príležitosti 125.výročnia vzniku školy. Srdečne pozývame všetkých, ktorí sa chcú podujatia zúčastniť. Z tohto dôvodu riaditeľ školy udeľuje dňa 15.12.2023 všetkým žiakom riaditeľské voľno.

• Mesiac úcty k starším

• Milí starí rodičia, rodičia a známi, dovoľte nám srdečne vás pozvať na kultúrne podujatie , ktoré si pre vás s láskou pripravili vaše vnúčatá a detičky pod vedením pani vychovávateliek školského klubu. Bližšie informácie v prílohe. Tešíme sa na vás!

• Pobytový projekt Kinderwerkstatt

• Karpatskonemecký spolok (Karpatendeutscher Verein) opäť usporiadal projekt Kinderwerkstatt, ktorý sa realizoval počas prvého októbrového týždňa pobytovou formou v hoteli Agro vo Veľkej Lomnici. Projekt je pravidelne vedený umelcom Helmutom Bistikom v nemeckom jazyku a je určený pre piatakov zo základných škôl so štatútom tried nemeckej národnostnej menšiny.

Kinderwerkstatt je zameraný na individuálnu prácu detí, na ich predstavy spojené s realizáciou myšlienok, názory, kreatívnu tvorbu, výtvarné práce, ale aj na spoznávanie regiónu. Tohoročnou témou podujatia bol „Les a jeho tajomstvá“ (Der Wald und seine Geheimnisse)

Deti naplno zapojili svoju fantáziu v kreatívnych činnostiach a dielňach, ktoré boli venované nemeckým predkom a zdokonaľovali sa v komunikácii v nemeckom jazyku. Podujatie podporuje tvorivosť detí, ale hlavne upevňuje ich vzťah k nemeckému jazyku. Stretávajú sa v ňom deti z rôznych oblastí Slovenska, v ktorých obyvatelia hovoria nemeckým dialektom, aby spolu komunikovali v jazyku nemeckej národnostnej menšiny.

Na účastníkov projektu čakal skvelý a bohatý program zameraný na les, stromy, rastliny, ochranu prírody a jej tajomstvá. Dopoludnia sa žiaci venovali aktivitám a tvorivým dielňam a poobede sa vybrali spoznávať okolité lesy a nádhernú tatranskú prírodu.

V tvorivých dielňach pracovali na 3D plagátoch, ktoré stvárňovali stromy a využili na ne vlastnoručne nazbieraný prírodný materiál, ako napríklad konáriky, šišky, drievka, rastliny a listy. Pracovali individuálne, vo dvojiciach a aj vo väčších skupinách. Počas týždňového pobytu sa pripravovali na hlavný program, ktorý bol vedený moderátormi a bol obohatený o poéziu a reklamy v nemeckom jazyku, tance, rytmické cvičenia a dramatizáciu rozprávok. Žiaci si z kartónov vyrábali masky zvierat a bytostí spojených s lesom, pripravovali potrebné rekvizity a dramatizovali rozprávku Červená čiapočka.

Poobedný program bol efektívne vyplnený prechádzkami v prírode, návštevou Kežmarského hradu a historického centra mesta Kežmarok. Žiaci absolvovali aj prechádzku náučným chodníkom Pramenisko v Tatranskej Lomnici, pozreli si expozíciu Podtatranského múzea v Poprade, svoje zmysly rozvíjali aj vo svete tajuplných ilúzií v Tricklandii v Starom Smokovci, kde zažili mnoho nezabudnuteľných chvíľ.

Žiaci ocenili pestrý program, ktorý rozvíjal ich schopnosti a znalosti v mnohých oblastiach, ale aj nadobudnuté priateľstvá s kamarátmi zo škôl s vyučovaním jazyka nemeckej národnostnej menšiny. Veríme, že tento pobytový projekt bude aj naďalej motivovať mladú generáciu, aby zachovávala bohatstvo nemeckej kultúry na Slovensku a bola nositeľom nemeckého dialektu vo svojich komunitách.